
Jaką wybrać bramę
Brama wjazdowa musi być odpowiednio umieszczona oraz otwierać się w wygodny i nie stwarzający trudności sposób. Ręcznie otwierane bramy, które posiadają dwa skrzydła otwierane po łuku są mało praktyczne i wymagają sporo miejsca zarówno wewnątrz ogrodu jak i na ulicy, więc jeżeli mieszkamy w wąskiej uliczce, albo mamy mały ogród to ta opcja raczej odpada. No i jest jeszcze kwestia wysiadania i otwierania takiej bramy ręcznie.
Znacznie wygodniejsze są bramy przesuwne, a takie automatyczne to już wygoda maksymalna. Nie wymagają dużo miejsca do montażu oraz nie stwarzają ryzyka, że się zamkną przy wjeżdżaniu. Niestety też odpowiednio drożej kosztują, a automatyka bramowa również tania nie jest.
Czym jest furtka. Cytat z Wikipedii
Furtka lub furta ? wąskie przejście w ogrodzeniu zamykane najczęściej drzwiczkami. Często stawiana w pobliżu bramy albo w samej bramie. Również wąskie przejście w murach (fortyfikacjach). Umożliwia ruch pieszy (bez otwierania bramy).
Furta w klasztorze to także wejście, strzeżone przez zakonników (furtiana lub furtiankę), przeznaczone do komunikacji klasztoru ze światem zewnętrznym.
Określenie "furtka" używane jest również w przenośni, np. sposób na obejście czegoś (decyzji, przepisu itp.)
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Furtka
Konserwacja elemetnów w płocie
Konserwacja płotów, ogrodzeń oraz bram jest ważną częścią ich użytkowania, wiec warto robić to regularnie. W przypadku płotów i konstrukcji z drewna poleca się co dwa, trzy lata pokrywać je świeżą warstwą lakieru, zdzierając uprzednio stary. W przypadku bardzo złych warunków pogodowych w danym roku można robić to nawet co roku.
Płoty metalowe należy impregnować specjalnymi środkami, a to jakie będą zależy od samego materiału. Elementy kute są bardzo odporne, jednak i na nich może pojawić się rdzawy nalot, który należy usunąć przy pomocy szczotki, a następnie zabezpieczyć przed wilgocią i natlenieniem.