O bhp

Dodane: 04-02-2015 08:11
O bhp firma bhp warszawa prowadzimy w sposób profesjonalny nie zapominając, że nawet najtrudniejszy temat można omówić przykuwając uwagę słuchaczy, z zapałem, ilustrując przykładami dodając szczyptę dobrego humoru. Zespół tworzą specjaliści z dziedziny bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz lekarze i ratownicy...medyczni, pracujący w oparciu o wciąż uzupełnianą wiedzę i bogate doświadczenie zawodowe nabyte w różnych branżach poparte wykształceniem. Posiadamy także status ośrodka szkoleniowego co umożliwia nam prowadzenie każdego rodzaju szkoleń w dziedzinie bhp, szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz pierwszej pomocy i dokumentowanie ukończenia szkoleń drukami

Szkoleń z bezpieczeństwa i higieny pracy

Informacje w zakresie obowiązków prawnych szkoleń bhp

Cel szkoleń okresowych jest następujący utrwalenie wiadomości z bezpieczeństwa i higieny pracy zdobytych w szkoleniu bhp zapoznanie pracowników z obecnymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi

Okresowe szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy jak wynika z ustawy powinny zostać przeprowadzone w okresie nie dłuższym niż pół roku od rozpoczęcia pracy na określonym stanowisku.

Szkolenie dla pracodawcy oraz szkolenie okresowe należy zakończyć egzaminem sprawdzającym wiedzę objętą programem szkolenia oraz umiejętności wykonywania lub organizowania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bhp.

Konieczność okresowych szkoleń bhp wynikają z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 października 2007 r. (Dz. U. 196 poz. 1420) zmieniającym rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27-07-2004 r. (Dz. U. Nr 180, poz. 1860).


Obowiązkowe szkolenia

Szkolenia BHP są obowiązkowe, konieczne nie tylko dla ludzi związanych z branżą budowlaną, budownictwem, tudzież innymi dziedzinami, gdzie teoretycznie jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku, wynikiem którego jest uszczerbek na zdrowiu, bądź w skrajnych przypadkach, śmierć.

Dotyczy to zresztą nie tylko pracowników fizycznych. Wypadki mogą zdarzać się również w pozornie, z pozoru bezpiecznych, mało ryzykownych, nie niosących ryzyka branżach, takich jak usługi. Mogło by się wydawać, zdawać, że praca chociażby, na przykład fryzjerki nie niesie ze sobą ryzyka. Jednak tak nie jest. Pomijając nawet kwestie dostosowania lokalu, miejsca, pomieszczenia do takiej, a nie innej funkcji (lokal użyteczności publicznej, jakim bez wątpienia jest zakład, salon fryzjerski, musi spełnić szereg wymagań), fryzjerka pracuje z substancjami ? nomen omen ? toksycznymi, niebezpiecznymi, chemicznymi.

Również dla klientów wizyta w salonie, zakładzie może być ryzykowna, zwłaszcza dla osób chorujących na alergię. W takim miejscu używa się również urządzeń elektrycznych (suszarki, lokówki, itp.), których nieprawidłowe użycie może być naprawdę niebezpieczne. Dlatego nie należny lekceważyć przepisów BHP - zagrożenie wypadkiem w pracy jest zawsze.


Zapobieganie

Z wypadkami zwykle jest tak, że nie ma ich do momentu aż się nie wydarzą. Wystarczy pomyśleć chwilę o tym co by było gdyby nie było żadnych wymogów i wymogów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Sporo firm chętnie oszczędziło by nie szkoląc swoich podwładnych. A osoba nie znająca ryzyka wykonywanej pracy łatwiej popełni błąd - a więc łatwiej o wypadek.

Fakt, że nawet jeśli pracownicy są szkoleni to wypadki mogą się zdarzyć. Aczkolwiek szkolenie bhp zmniejsza prawdopodobieństwo takiego zdarzenia. A warto zainwestować w profesjonalistów z tej dziedziny bo jeśli zawinimy lub przyczynimy się do powstania wypadku to trzeba będzie wypłacić odszkodowania.

Tutaj przypomina mi się motyw z filmu "Mechanik" gdzie jeden z pracowników próbuje naprawić maszynę, która nie została wyłączona ani zabezpieczona a drugi przez przypadek naciska przycisk. Maszyna zaczyna działać i nie daje się wyłączyć w skutek czego nieszczęsny robotnik traci rękę. Co prawda później jest wdzięczny koledze za "spowodowanie wypadku" bo otrzymuje pokaźne odszkodowanie za, które kupuje wymarzony samochód. Jednak lepiej było tego wypadku uniknąć, czyż nie?


Ogólnie o bhp

Chyba najtańszym i najlepszym pomysłem na szkolenia bhp jest odbycie ich w wersji w internecie. Myślę, że z takiej formy szkoleń mogą skorzystać dyrektorzy firmy.

Bezpieczeństwo i higiena pracy w przypadku pracy biurowej lub po prostu przy komputerze ma spore znacznie, posłuchacie dlaczego:
Przy pracy przy komputerze krzesło ma ogromne znaczenie - wiadomo, że od siedzenia przez kilka godzin na źle dobranym krześle nic nam się nie stanie. Ale takie siedzenie i praca dzień w dzień może prowadzić do całkiem poważnych urazów i zwyrodnień. Wystarczająco dobre krzesło do biurka komputerowego powinno mieć profilowane siedzisko z możliwością regulacji wysokości (najlepiej jeszcze kąta pochylenia) oraz wystarczająco profilowane oparcie. Oparcie musi porządnie przytrzymywać plecy - jak fotel kierowcy rajdowego. Bez tego można się "połamać". Życzę bezpiecznego używania kompa.

W Polsce mamy dość skomplikowane prawo dotyczące kwestii bhp ? firmy mające powyżej stu osób muszą mieć odrębnego specjalistę bhp. Wydaje mi się, że mniejsze firmy też mają odpowiedni obowiązek. W końcu dużo firm oferujących szkolenia bhp oferuje również outsoucing bhp.


Przez internet

Szkolenia bhp w internecie

Oferta szkoleń z bezpieczeństwa i higieny pracy w Polskiej sieci internet jest dosyć duża. Wystarczy wypisać w wyszukiwarkę słowo szkolenia bhp a zobaczymy ile jest stron internetowych firm bhp.
Są ich setki.

Tak wiec wychodzi na to, że wybór jest wprost ogromny. Możemy wybierać zarówno wedle kryterium ceny jak i kryterium lokalizacji. Mało tego - większość firm bhp z mojego miasta ma swoje strony internetowe - co za tym idzie nie ruszając się z domu mogę śmiało przebierać w ofertach.

Wadą większości ofert jest niestety skromny, często niewystarczający opis oraz brak jasnego cennika. A to właśnie cennik jest informacją bardzo ważną. Czy by na pewno jest tak trudno go sporządzić i zamieścić?

Interesującą alternatywą dla stacjonarnych szkoleń z bezpieczeństwa i higieny pracy są szkolenia w internecie. Tutaj akurat opisy usług są niezłe a do tego zawsze zamieszczane są cenniki. Oczywiście nie bez znaczenia jest cena - od kilkudziesięciu złotych za szkolenie. Naprawdę dobry pomysł. No i dobre jest to, że nie trzeba wychodzić z domu żeby takie szkolenie odbyć - wystarczy posiedzieć przy kompie.


Freelancer

Właściwie nie wiem, czy jest jakakolwiek branża, której pracownicy nie muszą przejść szkolenia BHP. Chyba tylko samozatrudnienie, albo freelancer. Dla większości to jest dość kłopotliwy obowiązek, a dla pracodawcy dodatkowe koszty.

Jako osoba prowadząca własną działalność, przyznaję, że to nie zachęca do przyjęcia pracownika w biurze. Zdecydowanie bardziej, zwłaszcza doliczając koszty wynajęcia lokalu, opłaca się zatrudnianie w trybie pracy zdalnej. Akurat branża, którą się zajmuje na to pozwala, ale równie dobrze można to robić będąc freelancerem. Problem z byciem freelancerem polega na tym, że w Polsce osoby decydujące się na taką formę pracy, pracujące w tym trybie, pracujące w ten sposób, bardzo często są traktowani przez swoich klientów bardzo niepoważnie.

Niestety regułą są nieregularne płatności, bądź nawet brak zapłaty za wykonaną pracę. Najtrudniej, Nie łatwo mają ludzie zajmujący się tłumaczeniami, którzy nie zabezpieczają się odpowiednio zaliczką. Dotyczy to również projektantów, grafików i fotografów. Niestety niewiele wykazuje na to, by podejście przedsiębiorców miało ulec zmianie.